چنین اتریش ایران همکاری اقتصادی سرمایه گذاری

چنین: اتریش ایران همکاری اقتصادی سرمایه گذاری اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است ، تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این‌که از «چسبندگی» بیش از حدِ سیاسی جایگزین آن‌چه تحت عنوان «بی‌هویتی سیاسی» مطرح هست، نگرانی دارد، می‌گوید امکان

رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است ، تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶

تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶ /رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است

عبارات مهم : سیاسی

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این که از «چسبندگی» بیش از حدِ سیاسی جایگزین آن چه تحت عنوان «بی هویتی سیاسی» مطرح هست، نگرانی دارد، می گوید امکان سوءاستفاده سیاسی از اوضاع و شرایط «اعتدالی» فعلی ازسوی بعضی افراد فاقد اصالت سیاسی وجود دارد و با این حساب، لیدرهای جریان اصلاحات باید بیش از این به این پرسشها توجه کنند.

به گزارش ایلنا، چندی پیش در پی موجی از انتقادات گروهی از اصلاح طلبان نسبت به عملکرد روحانی در دوران بعد از انتخابات و درپی مسائلی که در جریان تشکیل کابینه دولت دوازدهم و متعاقباً دیدار روحانی با جامعه روحانیت مبارز مطرح شد، بعضی ناظران از «گردش به راست» رییس جمهوری بعد از پیروزی مجدد در انتخابات به عنوان «گزینه جناح چپ» سخن گفتند؛ رویکردی که البته همان وقت ازسوی بعضی بزرگان و اشخاص موثر اصلاح طلب همچون همچون نبوی و تاجزاده رد شد و ضمن تاکید بر لزوم ادامه حمایت از دولت تا آخر کار، این مهم متذکر شد که روحانی جهت دستیابی به اهداف و برنامه هایش، بیش از هر لحظه محتاج این حمایت گفتمانی اصلاحات و پشتیبانی ۲۴ میلیون شهروند حامی اش است.

رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است ، تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶

همزمان ولی گروه دیگری از تحلیل های سیاسی، به این سمت گرایش پیدا کرد که حتی اگر حمایت از شخص روحانی و دولت اعتدالی اش، استراتژی اصولیِ اصلاح طلبان در میان مدت باشد، ممکن است آسیب های ناشی از ورود مدیرانی با پوسته اصلاح طلب و هسته معتدل و بعضاً محافظه کار غیرقابل جبران باشد؛ این دسته اعتقاد بودند هنگامی که مدیری با عملکرد محافظه کارانه روی کار بیاید، قاعدتاً نمی تواند بازده و خروجی قابل قبولی داشته باشد و حال آن که هنگامی که این مدیر محافظه کار، پوسته ای اصلاح طلب و پیش رو به دور خود تنیده، قاعدتاً مردم باختش را به حساب اصلاح طلبان نوشته و از گفتمانی که این سال ها عمدتاً شعار «امید» می دهد، ناامید می شوند.

از طرفی این فضای بلاتکلیف، نگرانی دیگری ایجاد کرد که هرگز در این بازار داغ میانه روی، بعضی مدیران امروزی، فقدان اصالت و «بی هویتی سیاسی» خود را پشت عنوان بسیط «اعتدال» پنهان کنند. بماند که اصلاح طلبان در نهایت و با وجود تمامی این تحلیل ها همچنان بر حرفشان پافشاری می کنند و مهم تر آن که بدنه اجتماعی حامی این جریان سیاسی که بیش از آن که به خاطر شکل و ظاهر و نام اصلاحات، خواستار اصلاحاتند، همچنان به دنبال اصلاح امور در سطوحی عمیق ترند؛ حتی اگر دامنه این عملیات اصلاح طلبانه، بعضی اصلاح طلبان شناسنامه ای را هم اصلاح کند!

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این‌که از «چسبندگی» بیش از حدِ سیاسی جایگزین آن‌چه تحت عنوان «بی‌هویتی سیاسی» مطرح هست، نگرانی دارد، می‌گوید امکان

غلامرضا تاجگردون نماینده اصلاح طلب گچساران و باشت که هم در مجلس اصولگرای نهم و هم در مجلس اعتدالی دهم، ریاست یکی از مهمترین کمیسیون های تخصصی مجلس یعنی کمیسیون برنامه و بودجه را برعهده داشته و دارد، ازجمله کسانی است که خود را اصلاح طلبِ عمل گرا می داند تا اصلاح طلب شناسنامه ای، و اعتقاد است تنها راه بقا و دوام اصلاحات، اصلاحِ اصلاحات است و بر این مهم انگشت می گذارد.

نگرانی از «چسبندگی» بیش از حدِ سیاسی جایگزین «بی هویتی»

آقای تاجگردون! بگذارید از آن چه به عنوان «خطر گردش به راست روحانی بعد از انتخابات» عنوان شد، شروع کنیم. آیا نسبت به ترویج «بی هویتی سیاسی» و ترجیح «منافع شخصی» افراد به بهانه حرکت در جهت «مشی اعتدالی» دلواپس نیستید؟!

مشی اعتدال مورد حمایت گفتمان اصلاحات است و با این حساب باید مراقب باشیم که هرگز افراطیون ۲ جناح به قدرت برسند؛ نه آن که نسبت به حرکت در مسیر اعتدال دلواپس باشیم. از طرفی شخصاً عنوان این گرایش را «بی هویتی سیاسی» نمی گذارم. بلکه اعتقاد دارم باید بپذیریم این نوع «چسبندگی سیاسی» که در بعضی مدیران کشور شکل گرفته را کنار بگذاریم.

رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است ، تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶

بعضاً شاهدیم بعضی جهت آن که بگویند اصلاح طلب هستند، تاکید دارند اصلاح طلبی هستند که بر حرف ها و مواضع سال های ابتدایی انقلاب و آن چه در سال ۵۷ گفته اند، پافشاری می کنند؛ سوالم این است که آیا واقعاً می توان چنین گرایشی را «اصلاح طلبی» نامید؟!

تفاوت لاریجانیِ امروز و لاریجانیِ سال ۷۶

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر این‌که از «چسبندگی» بیش از حدِ سیاسی جایگزین آن‌چه تحت عنوان «بی‌هویتی سیاسی» مطرح هست، نگرانی دارد، می‌گوید امکان

از طرف دیگر به عنوان مثال گفته می شود آقای لاریجانی یک صورت سیاسی اصولگراست! پرسش دیگرم این است که آیا لاریجانیِ اصولگرای امروز با لاریجانیِ اصولگرای سال ۷۶ یکی است؟! اعتقاد دارم قطعاً یکی نیست.

با این حساب نمی توان گفت که لاریجانیِ اصولگراست ولی آقای ایکس که نمی خواهم نامی ببرم، چون هنوز می گوید بر مواضع سال ۵۷ یا ۶۷ خود باقی مانده ام، اصلاح طلب است!

رییس مجلس ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است ، تفاوت لاریجانیِ امروز با سال ۷۶

شما چه کسی را در شرایط فعلی اصلاح طلب می دانید؟!

اصلاح طلب کسی است که شرایط را درک کند و با پذیرش اوضاع و شرایط، متناسب با این وضع و اوضاع تازه نسبت به اصلاح خود و امور اقدام کند. همان طور که گفتم این گرایش را «بی هویتی سیاسی» نمی دانم؛ بلکه اعتقاد دارم این گرایش ناشی از «چسبندگی بیش از حد سیاسی» بعضی افراد به بعضی آمال و آرزوهای تاریخ گذشته هست؛ حال آن که چنین گرایش ها و رویکردهایی در هیچ کجای دنیا رسم نیست.

اصلاح طلبان باید با بازتعریف جایگاه خود، رویکرد اصلاح طلبانه داشته باشند

شما چنین تحولی را پشت سر گذاشته اید؟! سوالم این است که جایگاه خودتان را در این تحولی که لازمه اصلاح طلبی می دانید، چگونه ارزیابی می کنید؟!

من از روز نخست که وارد عرصه سیاست شدم، خود را اصلاح طلب معرفی کرده ام و امروز هم باتوجه به این که همواره تغییراتی در خود ایجاد کرده ام، خود را اصلاح طلب می دانم؛ آیا که اعتقاد دارم اصلاح طلب باید خود را با شرایط و اوضاع تازه تطبیق داده و با بازتعریف جایگاه خود، رویکرد اصلاح طلبانه داشته باشد.

تعریف من این است: می گویم ما در عرصه بین الملل به جایگاهی رسیده ایم؛ چند فاکتور را کنار هم می گذارم و می گویم باید بر اساس این شاخصه ها تصمیم گیری کنیم و نیز باید ببینیم کشور در چه شرایطی واقع شده است است و ایجاد چه شرایطی به کشورم کمک می کند.

زمانی گفته می شد نباید با کشورهای بیگانه وارد مذاکره شد و حتی نباید با اروپایی ها و مثلاً انگلستان هم پای میز مذاکره نشست ولی در زمانی دیگر با انگلیسی ها وارد مذاکره می شوم؛ آیا این عوض کردن در واکنش‌ها من نیست؟! اگر دگم باشم نباید این تحول را بپذیرم. مگر در نمازجمعه شعار «مرگ بر انگلیس» سرنمی دادیم؟!

با همین مشی زمانی حتی در چارچوب مذاکرات برجام، با آمریکایی ها نیز پای میز مذاکره نشستیم. آیا این تحول نبود؟! آیا این مذاکرات بدون اجازه انجام شد؟! بنابراین باید بپذیریم که بعضی اصلاحات صورت گرفته است.

آیا اصلاح طلبانِ امروز، ۲۰ سال پیش حاضر به حضور دختران مان در استادیوم بودند؟!

آیا همین دوستانی که امروز فقط خودشان را اصلاح طلب می دانند، ۲۰ سال پیش هم حاضر بودند دختران ما در استادیوم فوتبال ببینند؟! احتمالاً حداقل بخشی از این افرادی که امروز در این مسئله پیشگام هستند، آن وقت نمی پذیرفتند! بنابر این باید این تحولات و اصلاحات را در همه امور قبول کنیم.

لاریجانی هم ته دلش با ورود زنان به استادیوم موافق است

ارتباط این پرسشها به این بحث چیست؟!

مسئله این است که امروز بعضی اصولگرایان نیز در بسیاری از مسائلی که اصلاح طلبان دنبال می کنند، با ما هم نظر هستند. به عنوان مثال در همین بحث ورود زنان به ورزشگاه ها اگر از آقای لاریجانی پرسش کنید، می بینید که به اصطلاح ته دلش موافق هست. همین لاریجانی که ما او را به خاطر عاشورای سال ۷۶ مقصر می دانیم و به او انتقاد می کنیم، در بحث حق عضویت «سپنتا نیکنام» در شورای شهر یزد مواضعی براق اتخاذ کرده و نگاهی شبیه به خودمان دارد.

نگرانی از سوءاستفاده سیاسی از فضای «اعتدالی»

بگذارید پرسش ابتدایی را بار دیگر و البته این بار کمی تعدیل شده است یا «اصلاح شده» بازطرح کنم: حتی اگر قائل به «بی هویتی سیاسی» نباشیم، آیا اوضاع سیاسی امروز و شرایطی که به عنوان «مشی اعتدالی» ایجاد شده، این فضا را جهت سوءاستفاده بعضی سیاسیون مهیا نمی کند؟!

قطعاً سوءاستفاده سیاسی در این فضا ممکن است و در عین حال این امکان در هر شرایط دیگری نیز وجود دارد.

لیدرهای اصلاح طلب باید مراقب سوءاستفاده از شرایط «اعتدالی» باشند

به هر حال لیدرهای سیاسی باید به این پرسشها توجه داشته باشند. باید توجه داشته باشیم که بحث «هویت» مربوط به پرسشها گروهی و حزبی نیست. «هویت» مربوط به شخصیت است و این لیدرها باید دقت کنند که اگر فردی در زیرمجموعه ارزش فاقد اصالت کلامی و عملی هست، مانع از فعالیتش شوند.

در عین حال باید بپذیریم که اگر به عنوان مثال بنده رو به جلو حرکت می کنم، علت بر بی هویتی ام نیست. به هر حال من به عنوان سیاستمداری اصلاح طلب خود را قائل به این می دانم که براساس شرایط و اوضاع کشور و جهان، عالی ترین تصمیم را در جهت منافع ملی و مصلحت کشورم اتخاذ کنم و این رویکرد را مشی و رفتاری مطابق با هویت اصلاح طلبی می دانم.

کسی که شب در ستاد روحانی حاضر شد تا صبح فردا پست بگیرد، بی هویت سیاسی است

با این حال کسی که شب در ستاد روحانی حاضر می شود تا فردا صبح اول وقت بیاید و پستش را بگیرد، قابل اعتماد نبوده و درواقع مثالی است آشکار از «بی هویتی سیاسی»!

پیرو انتشار تصویری از همنشینی آقای لاریجانی کنار «سیدمحمد خاتمی» که در جریان برگزاری یک مراسم مذهبی در محرم امسال صورت گرفته بود، گمانه زنی ها درمورد احتمال کاندیداتوری لاریجانی و همچنین ورود به عرصه مسابقه به عنوان گزینه اصلاح طلبان را تقویت کرد؛ باتوجه به آن که در همین بحث چندبار از آقای لاریجانی به عنوان سیاستمداری که در طول یکی، دو دهه اخیر به گفتمان اصلاحات نزدیک شده، نام بردید، آیا امکان پیمودن این مسیر جهت رییس مجلس جهت تبدیل شدن به کاندیدای اصلاحات وجود دارد؟!

لاریجانی نمی تواند جهت انتخابات ۱۴۰۰ گزینه اصلاح طلبان باشد

به هر حال آقای لاریجانی نمی تواند گزینه اصلاح طلبان جهت انتخابات ۱۴۰۰ باشد؛ البته می تواند کاندیدای معتدلین باشد ولی نمی تواند کاندیدای اصلاحات باشد؛ مسئله این است که «امید»، ابتدا جا جهت لاریجانیِ سال ۷۶ را در لیست خالی می گذارد ولی در ادامه می گوید که با ما نیست. درواقع یا نباید لاریجانی را در لیست قرار می دادند یا نباید او را بزنند که با ما نیست.

ابهامات حضور لاریجانی، تاجگردون و دیگران در «لیست امید»

اما لاریجانی حاضر به عضویت در فراکسیون «امید» نشد!

مگر قرار بوده لاریجانی عضو فراکسیون امید شود؛ یعنی مگر به او گفته بودند که به این شرط که عضو فراکسیون شود، از او حمایت می کنند؟!

چنین قراری در مورد دیگران هم نبود. چه کسی گفته بود که حضور در لیست امید به معنای عضویت در فراکسیون است؟!

لااقل درمورد لیست امید پایتخت کشور عزیزمان ایران این طور گفته شد که بجز علی مطهری باقی اعضاء متعهد به عضویت در فراکسیون امید هستند.

اگر هم تعهدی هم بوده، صرفاً مربوط به لیست امید پایتخت کشور عزیزمان ایران بوده است!

آقای تاجگردون؛ به هر حال کاظم جلالی و بهروز نعمتی به عضویت فراکسیون درنیامدند.

بعید می دانم تعهد داده باشند که به عضویت فراکسیون امید درمی آییم!

اینطور گفته شد.

بعید می دانم! لااقل شخصاً چنین چیزی نشنیدم. آیا که من پیش از انتخابات اصلاً در جریان لیست امید نبودم!

واژه های کلیدی: سیاسی | سیاسیون | لاریجانی | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs