چنین اتریش ایران همکاری اقتصادی سرمایه گذاری

چنین: اتریش ایران همکاری اقتصادی سرمایه گذاری اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی آیا دلار اینقدر گران شد؟

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است شرایط فعلی بازار ارز امکان هرگونه برنامه‌ریزی را از فعالان اقتصادی گرفته و اوضاع بی ثبات فعلی به

آیا دلار اینقدر گران شد؟

آیا دلار اینقدر گران شد؟

عبارات مهم : ایران

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است شرایط فعلی بازار ارز امکان هرگونه برنامه ریزی را از فعالان اقتصادی گرفته و اوضاع بی ثبات فعلی به یک بحران اقتصادی تبدیل شده است هست؛ بحرانی که به علت کم کردن یکباره قیمت سود بانکی و جلوگیری از فروش دلار به قیمت واقعی به وجود آمده هست.

بازار ارز این روزها شرایط متلاطمی را تجربه می کند و با یک بی ثباتی کم سابقه روبرو شده است هست. ارزهای مهم بازار یعنی دلار و یورو که عمده معاملات کشور عزیزمان ایران با آن ها انجام می شود با زیاد کردن قیمت زیادی روبرو شده است اند؛ به طوری که یورو با زیاد کردن ۹۰۰ تومانی طی یک ماه، از مرز ۶۰۰۰ تومان عبور کرده و دلار هم با زیاد کردن ۵۰۰ تومانی در یک ماه اخیر (نیمه دی تا نیمه بهمن) به ۴۸۰۰ تومان رسید.

در این میان تجار یکی از بخش های اقتصادی هستند که به طور مستقیم با بازار ارز سر و کار دارند؛ لذا گلایه هایشان بابت اینکه قدرت برنامه ریزی ارزش سلب شده است به سر حد خود رسیده هست. در این باره سید رضی حاجی آقا میری – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران – به ایسنا گفت: اوضاع فعلی بازار ارز یک بحران اقتصادی هست. واردکنندگان، صادرکنندگان و فعالان داخلی و هر کسی که در بخش های متفاوت اقتصادی فعالیت می کند، نمی تواند به آینده اش امیدوار باشد و در واقع با یک بحران اقتصادی روبرو هستیم.

آیا دلار اینقدر گران شد؟

برخورد همه دولت ها با ارز غیر منطقی بوده است

وی افزود: در این شرایط ممکن است بعضی دست به اقداماتی بزنند که بعدا دچار پرسشها دیگری شوند و زیان های زیادی را مجبور شوند. در این شرایط ممکن است دولت اجازه دهد قیمت ارز اوج رود و بعد قیمت ارز مبادله ای و قیمت ارز آزاد را یکی کند؛ در این صورت ممکن است قیمت ارز از عدد فعلی پایین تر آید و روی ۴۵۰۰ تومان بایستد؛ اتفاقی که می تواند باعث متضرر شدن افرادی شود که ارز خریده اند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است شرایط فعلی بازار ارز امکان هرگونه برنامه‌ریزی را از فعالان اقتصادی گرفته و اوضاع بی ثبات فعلی به

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران در بخش دیگری از صحبت هایش راجع به وضعیتی که این روزها جهت ارزهایی مثل دلار و یورو پیش آمده و مهمترین دلایل گرانی این ارزها گفت: هنگامی که شیرازه یک پدیده متلاشی می شود جمع کردن آن بسیار سخت هست. همواره برخورد دولت ها با قیمت ارز یک برخورد غیر منطقی و ساختگی بوده هست. این برخورد حتی قبل از دولت های نهم و دهم یعنی در وقت دولت اصلاحات هم وجود داشته است.

میری ادامه داد: در قانون برنامه چهارم و پنجم وظیفه ارز مشخص و قرار بر این شد که هر سال معادل قیمت تورم داخلی و خارجی زیاد کردن یاید ولی کسی به آن عمل نکرد و تلاش شد که با تمهیدات صوری و ظاهری مسئله را حل کنند ولی واقعیت ارز در بعد این کارها نهان شد و در مراحل متفاوت مثل دولت دهم این واقعیت خود را نشان داد.

گوشزد کردیم که جلوگیری از واقعی شدن قیمت ارز تبعات خوبی ندارد اما…

آیا دلار اینقدر گران شد؟

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تصریح کرد: در دوره آقای روحانی نیز اتاق بازرگانی و متخصیص همگی به دولت گوشزد کردند که جلوگیری از واقعی شدن قیمت ارز تبعات خوبی ندارد و منجر به یک جهش غیر قابل کنترل خواهد شد. در یکی از جلسات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، مدیر شرکت برنامه و بودجه اعلام کرد که ” نباید اجازه دهیم ارزش پول ملی کم کردن پیدا کند” و حتی در مورد ما به التفاوت تورم داخلی و خارجی که در قانون آمده است و باید هر سال روی ارز لحاظ شود گفتند که “ارز باید نصف این رقم زیاد کردن پیدا کند”. مشخص بود که رویکرد دولت مخصوصا بخش اقتصادی آقای نوبخت این است که نباید قیمت ارز زیاد کردن پیدا کند.

وی راجع به تاثیر پایین آوردن قیمت بهره بانکی بر بازا ارز اظهار کرد: دولت تصمیم گرفت که قیمت بهره بانکی را پایین بیاورد، این اقدام درستی بود که باید سریعتر انجام می شد. ولی هنگامی که یک مرتبه دست به این اقدام زدند باعث شد که پول ها از بانک ها خارج شود و طبیعتا زمانی که این اتفاق می افتد پول ها به جایی می رود که امن تر باشد. در زمانی که جلوی زیاد کردن قیمت ارز را گرفته بودند کسانی که پول های ارزش در بانک ها بود و زمانی بهره ۲۲ درصد می گرفتند به سمت بازار ارز آمدند. کنترل این اوضاع بسیار سخت است و امیدوارم دولت بتواند از بعد این بحران برآید.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کشور عزیزمان ایران اعتقاد است شرایط فعلی بازار ارز امکان هرگونه برنامه‌ریزی را از فعالان اقتصادی گرفته و اوضاع بی ثبات فعلی به

واژه های کلیدی: ایران | بازار | برخورد | برنامه | اقتصادی | بازرگانی | برنامه ریزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs